ТЕМА № 1. ВЪВЕДЕНИЕ В WEB ПРОГРАМИРАНЕ С HTML
Съдържание на урока:
- Какво е Web?
- HTML – кратка история.
- Стандартизация на езика HTML.
- Предимства и недостатъци на програмите за изграждане на страници .
- Изисквания при разработване на уеб-страницата.
1. Kaкво e Web?
Най-популярната достъпна услуга в Интернет WWW (наричана накратко Web/Уеб) представлява огромна мрежа от сървъри, позволяващи публикуването на информация ( и извършването на операции върху тази информация). Основната част от информацията в уеб е описана на специализирани езици в уеб-документи.Технологията WWW се основава на модела клиент-сървър, което означава, че тя организира взаимодействието на две различни системи, обменящи данни:
· Клиент – това са уеб-браузърите, като например MS Internet Explorer, Netscape Navigator, Opera, Mozila, Mozila FireFox и други, инсталирани на клиентската система (на локалните компютри). Уеб-браузърите предоставят средствата за навигация в уеб-пространството и за презентация на уеб-документи (уеб-страници).
· Уеб-сървър – софтуерно приложение, което приема клиентската заявка за определена страница, намира я на локалния диск и я изпраща на клиента – уеб-браузъра.
Уеб технологията е базирана на:
Ø URL (Uniform Recourse Locator) – Унифициран указател на ресурсите;
Ø HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) – Протокол за трансфер на хипертекст;
Ø HTML и други езици за описание на уеб – документи.
URL еднозначно определя местоположението на всеки документ в мрежата.
Например http://www.pmgbs.com/docz/uchebnici.htm е URL-адрес на документа uchebnici.htm, разположен в директория docz на сървър pmgbs.com.
Името на сървъра е буквен еквивалент на IP на компютъра, който изпълнява функциите на сървър. Имената се образуват, като се използва йерархична именна структура на нива. Имената се регистрират в DNS (Domain Name System) и се наричат домейни.
Регистрирането на субдомейни е основано на комерсиален принцип. Съществуват определен брой регистрирани домейни от първо ниво – национални и корпоративни.
Собствениците на компютри-сървъри предоставят дисково пространство за съхраняване на информацията и чрез своя домейн и уеб-сървър осигуряват публикуването и в мрежата. Тази услуга се нарича хостинг.
HTTP представлява прост текстов протокол, който се използва от услугата WWW за осигуряване на достъп до практически всякакъв вид данни, наричани събирателно ресурси. В HTTP-протокола основни понятия са клиент (обикновено това са уеб-браузърите) и сървър (това са уеб-сървърите). Комуникацията по HTTP се състои от запитване - request - съобщение от клиента към сървъра и отговор - response - отговор от страна на сървъра на съобщението от клиента.
2. HTML – кратка история.
Уеб функционира на принципите на хипертекста и хипермедията. Това означава, че публикуваните документи могат да съдържат в себе си връзки към други свързани с тях документи.
Принципите на технологията хипертекст са създадени от Ваневер Буш, който през 1945 г.публикува статия, в която изказва предложението, че организационната структура на човешкото мислене е нелинейна и личността не притежава средства, с които да управлява процесите на мислене. Буш нарича своята теоретична система Меmex.
свързани една с друга. WWW, използващ езика HTML и протокола HTTP, силно наподобява системата, създадена от Нелсън.
Когато технологиите разширяват възможностите на компютъра, към системата са добавени и графика, видео, звук, анимация, при което хипертекстът еволюира до хипермедия. През 1987 г. Бил Аткинсън създава базираната на същите принципи система HiperCard, която се разпространява безплатно на компютрите Apple и с това значително спомага за разпространяване на концепцията за хипертекст и хипермедия.
В момента уеб-пространството е най-обширното хранилище на информация, а публикуваните в него документи са описани посредством HTML (Hyper Text Markup Language).
3. Стандартизация на езика HTML.
Непрекъснатото развитие на езика доведе до нуждата от неговото стандартизиране. Съществуващите множество различни версии на HTML станаха несъвместими с различните браузъри. За тази цел беше създадена организацията World Wide Web Consortium (www.w3.org), към която вече се отправят всички предложения за допълване и изменение на HTML.
За разлика от изкуствените езици, HTML не е алгоритмичен език като например C, Pascal или Basic. HTML е език от маркери и се използва за описание на хипертекстови документи. Описанията на HTML могат впоследствие да се интерпретират от уеб-браузърите. Документите на HTML използват файлово разширение html или htm.
Различия между HTML, HTML5, XHTML и XML.
XHTML - Extensible HiperText Markup Language. Версията предлага още по-големи възможности, но съществуват някои важни различия между HTML и XHTML, на които вече трябва да се обръща внимание:
Много уеб-разработчици са свикнали да изписват командите на HTML с главни букви, за да ги отличават по-лесно от текста в страницата. HTML не прави разлика между малки и големи букви в командите, затова е без значение как точно ще се изписват командите. XHTML обаче изсква задължително командите да се изписват с малки букви. Затова в уроците всички команди са изписани с малки букви.
HTML не изисква затварянето на стойностите на командните атрибути в кавички. В XHTML обаче съществува изискване за поставяне на двойни кавички.
Почти всички команди в HTML (командите се наричат още тагове) се въвеждат по двойки - начален и краен таг. Съществуват и няколко команди, които нямат краен (затварящ) таг. XHTML изисква всички команди да имат затварящи тагове.
На почти всички атрибути на команди в HTML се задава някаква стойност. Съществуват и атрибути които нямат стойност. XHTML изисква на всички атрибути да се задава стойност.
Dynamic HTML (DHTML) - още една версия на HTML. Както се разбира от името му, той предоставя нови възможности при изграждането на уеб-страници, но това ще бъде обект на следващи уроци.
4. Предимства и недостатъци на програмите за изграждане на страници.
Вече съществуват много програми, т. нар. сайтбилдери, т.е. програми за изграждане на сайтове, чрез които може да се направи сайт без да е необходимо да се владее HTML.
Много популярни са програмите от типа What You See Is What You Get (WYSIWYG), т.е. каквото виждате по време на изграждането на сайта, това ще се вижда и когато той е готов. Една такава програма може да намерите на адрес www.homestead.com . Подобна е и програмата Composer на Netscape. Много добра програма за изграждане на сайтове е Dreamweaver. Изключително прости и лесни за ползване сайтбилдери ще намерите на адресите www.freeservers.com и www.geocities.com .Може да използвате и първия сайтбилдер с указания на български език www.street.bg .
В интернет съществуват стотици подобни програми. Ако желаете може да разучите някоя от тях и да работите с нея. Имайт предвид обаче следното:
Не всички сайтбилдери са безплатни. За да ползвате някои от тях трябва да платите известна сума.
Дори и най-добрия сайтбилдер в някаква степен ще ограничи свободата ви на действие, т.е. няма да можете да построите какъвто си искате сайт, а ще трябва да се съобразявате с ограничените възможности на програмата.
Безплатните онлайн-сайтбилдери ще разположат своя рекламен банер на страницата ви.
В повечето онлайн-сайтбилдери указанията са на английски, а не всеки българин владее този език достатъчно добре.
Сайтбилдерите изписват автоматично много повече код, отколкото в действителност е нужен - това ще направи страницата ви до 2-3 пъти "по-тежка" и по-трудна за отваряне.
Когато се научите да работите с една WYSIWYG програма просто ще сте научили как действа още една от хилядите програми. А ако владеете HTML в детайли, ще разполагате с универсално и мощно средство за изграждане на страници в интернет, като ще имате пълната свобода да ги направите да изглеждат по ваше желание.
5. Изисквания при разработване на уеб-страницата:
Когато решите да започнете даден уеб сайт, трябва да го обмислите внимателно и да съобразите следното:
Насоченост
Първо трябва да решите към кого ще бъде насочена страницата (т.е. посетителите). Така ще можете по-лесно да определите графичния дизайн и въобще стилът на цялата страница.
Цветова гама
Трябва също да съобразите цветовата гама на страницата. Няма да ви хареса, предполагам, една прекалено шарена страница съдържаща всички цветове от дъгата. Използвайте цветове които си подхождат един с друг.
Структуриране
Какво се разбира под структуриране?
Всички знаете какво представлява структурата на компютъра. Подредена по папки и всяка с някакво наименование. Това трябва да направите и Вие, когато започнете да създавате страница - да направите директории за страниците от които ще се състои Вашият web сайт. Направете ги така, че да Ви бъдат удобни за работа - не да се чудите след като направите страницата кое за какво беше.
Съдържание
Съдържанието е също важен момент в създаването на web страница. От него се определя и цялостният вид на web-а. Според него ще определите как да изглежда графичния дизаин на страницата. Добре ще е, когато определите съдържанието на страницата тогава да решите от колко добавени страници ще е тя.
Навигация
Навигацията в web страницата е много важна. Така вие позволявате на потребителя да знае във всеки един момент къде се намира и как да продължи или пък да се върне назад.
Правилни означения
Когато започнете вече да правите самата страница ще ви е необходимо да знаете някои основни наименования и означения в sours-а на страницата.